Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Teknojon
#1
Hangi çağdayız? Teknoloji, Uzay, Yapay Zeka… Eminiz ki verecek pek çok cevap vardır ama verilmiş ve verilecek tüm cevapların sadece bir tek ortak noktası var. Bunlar bilgiye dayalı teknolojinin meyveleri. Teknoloji olmadan “Hangi Çağdayız?” diye sormamıza bile gerek yoktur. Sorsak da zaten kimse duyamaz.
Teknojon, kendisine “Hangi Çağdayız?” diye sormuş ve doğru cevabı vermiş topluluktur. Elimizde teknoloji ve bilgi var neden bunu sunmuyoruz dedik. Aynı soruya bağlı olarak bilgiyi sıkıcı bir biçimde sunmanın amacını kayıp ettirip sonuca ulaştıramayacağını da fark ettik.
İnternet dünyası gelişen ve giderek de karmaşıklaşan bir tiran haline gelirken bir yandan da arama motorları ve sosyal medya insanlara istedikleri bilgiyi sunmak için çabalayıp durmaktadır. Bu hengame içerisinde güvenilir ve tarafsız bilgiyi anlaşılır bir biçimde bulmaya çalışan okuyucu kaybolup gitmektedir.
Merakı ve teknolojisi olan herkes birkaç dakikada bilgiye ulaşabiliyor buna rağmen kimse bulduğu bilginin özgürlüğüne güvenemiyor. Çünkü pek çok bilgi pek çok yerde ve pek çok versiyonda mevcut. Kim bilir hangisi hangi sebeple yazıldı?
Böyle bir sorunsalla karşılaştığımızda bizim ikinci en büyük vazifemiz ortaya çıktı. Biz de kendimize yeni bir soru sormak zorunda kaldık. Bilgi Güvenli midir? İnternet dünyasında varyasyonlarla ve birbirinin kopyalarıyla dolu bilgi havuzu mevcutken “Bilgi Gerçekten Güvenli mi?” diye sormak yaptığımız en iyi ikinci şey oldu.
Biz de gerçekten güvenilir bir bilgi yaratma ve bunu bir araya toplama misyonunun üstümüze almak zorunda kaldık. Buna kendimizi toplum adına mecbur hissettik çünkü birileri yapmalıydı. Teknolojimiz ve bilgimiz varken bunu başkasının yapmasını beklemek kendimize ve parçası hissettiğimiz topluma karşı bir ihanet olurdu. Bu bizim asla yapmaya cesaret edemeyeceğimiz bir kibir türü. Bilgimizi ve teknolojimizi saklamak!
Ekibimizin ve ilkelerimizin bir araya gelip birbirleriyle uyumlu hale gelmesi de kaostan bilgiye yükselen bir evrim süreci gerektirdi. Dağınık halde duran, doğru soruları sormuş ve kendisiyle aynı hayalleri paylaşan bir ekibin aynı ideal altında toplanması uzun ve sancılı bir süreç geçirdi.
Sonuçta kendimizden taviz verdik ama ideallerimizden asla! Bizim bir araya gelmemizde ki amaç bir ideal düşünce biçiminden kaynaklıydı ve bizi bir arada tutacak değer de buydu. Ondan ayrılmak bizi birleştirmez parçalardı.
Bilgi güvenli midir? Ve Hangi çağdayız? Sorunsalları arasında edebi bir topluluk olup aramızda süregelen bir felsefi bir akım yaratmadan hemen harekete geçmeye karar verdik. Bu hareketin sonucunda en kolay ulaşılabilir kaynak olan https://teknojon.com/ sitesini ortaya çıkardık.
Edebiyat, Sanat, Teknoloji ve daha pek çok alanda en güvenilir bilgileri derleyip ulaşılabilir bir mesafeye anlaşılabilir bir biçimde bırakmak ve ondan faydalanan nesilden gurur duymak bizim ilk ve tek önemli amacımız oldu.
 
Yapmayı planladığımız pek çok şey var ve daha planlarımızın çok başındayız. İlk adımı atmak hep zor olmuştur. Bir araya gelip bir adım attığımızda o adımın bizi size yaklaştıracağını ve ideallerimize sadık kaldıkça sizi de bize yaklaştıracağını biliyoruz.
Yazdığımız her satırda onu gelecekten okuyacak olan sizlere zamanın ötesinden seslendiğimiz hissederek kendimizi epik bir havaya sokuyoruz. O ateş bizi canlı tutuyor ve devam etmemizi sağlıyor. Aynı ateşi harlayacak olan siz değerli okuyucularımızın desteği bir gün asıl gücümüz olacak.
Anlatmaya çalıştıklarımızın aslında anlatılmaya değer olan kısmı olduğunu fark ettikçe daha çok kişi size ve bize katılacak. Koca bir aile olduğumuzda bilgi için asla yeterince büyüyemeyeceğimizi fark edeceğiz.
 
Kendinizi doğru bilgi kaynağı ararken, bulduğunuz bilgiyi anlamaya çalışırken ve bu bilgilerin gerçekten kolay ulaşılabildiler bir yelerde olmasını dilerken buluyorsanız kendinize şunu sorun, Hangi çağdayız?
https://teknojon.com/
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)